Κατάλογος σελίδων BIOTEYMA_blog ΒΙΟΤΕΥΜΑ Τρόπος Ζωής Ποιότητα Ζωής: Το Φεστιβάλ ταινιών Μ Μ Δράμας 2017 ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΗ ΑΘΗΝΑ - Cine ΤΡΙΑΝΟΝ 05/10/2017 -11/10/2017
Τι είναι βιολογική Γεωργία;;;

Με απλά λόγια, η βιολογική γεωργία είναι ένα αγροτικό σύστημα διαχείρισης το οποίο παρέχει στον καταναλωτή φρέσκα, γευστικά, αυθεντικά τρόφιμα, χωρίς υπολείμματα φυτοφαρμάκων ενώ ταυτόχρονα σέβεται την ισορροπία των οικοσυστημάτων.

Πέμπτη, 5 Οκτωβρίου 2017

Το Φεστιβάλ ταινιών Μ Μ Δράμας 2017 ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΗ ΑΘΗΝΑ - Cine ΤΡΙΑΝΟΝ 05/10/2017 -11/10/2017

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ
ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ
ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
Κινηματογράφος ΤΡΙΑΝΟΝ
5 Οκτωβρίου - 11 Οκτωβρίου 2017
ΠΕΜΠΤΗ 5 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2017
19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2017
17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 40ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 40ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
21:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 40ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2017
17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 40ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 23ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ 8 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2017
17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 40ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 23ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
21:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 40ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ 9 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2017
19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΤΡΙΤΗ 10 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2017
19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 11 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2017
19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Πέμπτη 5 Οκτωβρίου
Thursday 5 October
40ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό
40th National Festival – Competition
19:00- 21:00
“Με ανοιχτά φτερά” 22’ “With open wings”
Βίβιαν Παπαγεωργίου Vivian Papageorgiou
“2x3 Ασύμμετρο” 19’ “2x3 In Asymmetry”
Άγγελος Χαραλάμπους Aggelos Charalambous
“Χορεύοντας το όνειρο” 12’ “Dancing through the dream”
Γιώργος Μαντάς George Mantas
“Η τομή” 15’ “The cut”
Βαγγελιώ Σουμέλη Vaggelio Soumeli
“Harvest in new life” 11’ “Harvest in new life”
Αντώνης Κιτσίκης Antonis Kitsikis
“SymbioticSymbiotic SymbioticSymbiotic ” 6’ “Symbiotic” “Symbiotic” “Symbiotic” “Symbiotic” “Symbiotic” Στεφανία Στεφανία Στεφανία Γιαννίκου Γιαννίκου Γιαννίκου Γιαννίκου Γιαννίκου Stefania GiannikouStefania Giannikou Stefania GiannikouStefania Giannikou Stefania Giannikou
“Brazuca” 19’ “Brazuca”
Φαίδων Γκρέτσικος Faidon Gkretsikos
Πέμπτη 5 Οκτωβρίου
Thursday 5 October
40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival – Competition
21:00-23:00
“Δύο ζωές” 34’ “Two lives”
Αντώνης Σαμουράκης Antonios Samourakis
“Memento mori” 26’ “Memento mori”
Ανδρέας Σαμαράς Andreas Samaras
“Χάππυ Βαλεντάινς” 9’ “Happy Valentines”
Παντελής Χαπέσιης Pantelis Hapeshis
“Η πτώση” 2’ “The fall”
Γιάννης Στεφανάκις Yannis Stefanakis
“Ιππόκαμπος” 10’ “Hippocampus”
Θέμης Κατσιμίχας Themis Katsimihas
“La soupe” 11’ “The soup”
Νίκος Σύννος Nicos Synnos
“Μαμά, γύρισα” 5’ “Mum, I'm back”
Δημήτρης Κατσιμίρης Dimitris Katsimiris
“View master” 7’ “View master”
Βασίλης Γουδέλης Vassilis Goudelis
“Μάνεκι Νέκο” 19’ “Maneki Neko”
Μανώλης Μαυρής Manolis Mavris
Παρασκευή 6 Οκτωβρίου
Friday 6 October
Βραβεία και Διακρίσεις
40ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
17:00 – 19:00
“Προφιτερόλ” Χρυσάνθη Καρφή Κώη 13’
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας
“Mad dogs” Δανάη Παπαϊωάννου 12’
Εύφημος Μνεία
“Χριστουγεννιάτικο αντιπαραμύθι” Ευθύμιος Χατζής 26’
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
“Στάση” Μαύρα Πεπονή 17’
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
“Brazuca” Φαίδων Γκρέτσικος 19’
Εύφημος Μνεία
Παρασκευή 6 Οκτωβρίου
Friday 6 October
Βραβεία και Διακρίσεις
40ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
19:00 – 21:00
“Play” Βαγγέλης Λυμπερόπουλος 32’
Χρυσός Διόνυσος
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στην Σάντυ Καραγιάννη
Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας Ένωσης Τεχνικών
Κινηματογράφου και Τηλεόρασης
“Κατάψυξη” Δημήτρης Νάκος 16’
Αργυρός Διόνυσος
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου
“Testing Greta” Abbie Lucas 11’
Βραβείο Έλληνες του Κόσμου -Σωκράτης Δημητριάδης
“Προετοιμασία” Σοφία Γεωργοβασίλη 15’
Βραβείο Ντίνος Κατσουρίδης (πρωτο-εμφανιζόμενου σκηνοθέτη)
“Ουρανία” Δέσποινα Κούρτη 16’
Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» καλύτερης γυναικείας σκηνοθετικής παρουσίας
Γυναικεία Ερμηνεία στην Φωτεινή Βαξεβάνη
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
“Η μέθοδος” Χάρης Γιουλάτος 13’
Βραβείο Ντοκιμαντέρ
Παρασκευή 6 Οκτωβρίου
Friday 6 October
Βραβεία και Διακρίσεις
40ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
21:00 – 23:00
“Το εισιτήριο” Χάρης Σταθόπουλος 17’
Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Βαγγέλη Ζέλκα
Βραβείο Ομοσπανδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος
“Μάνεκι Νέκο ” Μανώλης Μαυρής 19’
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ στον Θοδωρή Αρμάο
Πρωτότυπης Μουσικής στον Σταύρο Γασπαράτο
Σχεδιασμού ήχου στον Παναγιώτη Παπαγιαννόπουλο
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών G.S.C
“Καληνύχτα” Θάνος Κερμίτσης 35’
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών στην Βενετία Δεδεμάδη
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
“ Η ζωή μετά” Χρήστος Σαγιάς17’
Ανδρική Ερμηνεία στον Γιάννη Στάνκογλου
Σάββατο 7 Οκτωβρίου
Saturday 7 October
Βραβεία και Διακρίσεις
40ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
17:00 – 19:00
“Play” Βαγγέλης Λυμπερόπουλος 32’
Χρυσός Διόνυσος
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στην Σάντυ Καραγιάννη
Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας Ένωσης Τεχνικών
Κινηματογράφου και Τηλεόρασης
“Κατάψυξη” Δημήτρης Νάκος 16’
Αργυρός Διόνυσος
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου
“Testing Greta” Abbie Lucas 11’
Βραβείο Έλληνες του Κόσμου -Σωκράτης Δημητριάδη
“Προετοιμασία” Σοφία Γεωργοβασίλη 15’
Βραβείο Ντίνος Κατσουρίδης (πρωτο-εμφανιζόμενου σκηνοθέτη)
“Ουρανία” Δέσποινα Κούρτη 16’
Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» καλύτερης γυναικείας
σκηνοθετικής παρουσίας
Γυναικεία Ερμηνεία στην Φωτεινή Βαξεβάνη
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
“Η μέθοδος” Χάρης Γιουλάτος 13’
Βραβείο Ντοκιμαντέρ
Σάββατο 7 Οκτωβρίου
Saturday 7 October
Βραβεία και Διακρίσεις
23ου Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
Awards and Distinctions
23rd International Short Film Festival in Drama
19:00 – 21:00
“Odd job man” (Μια περίεργη δουλειά) Marianne Blicher Δανία 22’
Εύφημος Μνεία Ανδρικής Ερμηνείας στον Peder Holm Johansen
The circle (Ο κύκλος) Ruken Tekes Τουρκία 14’
Βραβείο Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2017
A brief history of princess X”
(Μια σύντομη ιστορία για την πριγκίπισσα Χ)
Gabriel Abrantes Πορτογαλία-Γαλλία-Ην. Βασίλειο 7’
Εύφημος Μνεία
Φράγμα Γιώργος Τελτζίδη Ελλάδα 17’
Βραβείο Καλύτερης ταινίας Νοτιοανατολικής Ευρώπης
Imago Raymund Ribay Gutierrez Φιλιππίνες 15’
Grand Prix 2017
Σάββατο 7 Οκτωβρίου
Saturday 7 October
40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival – Competition
21:00 – 23:00
“Ενδεχόμενα απογεύματος” 18’ “Afternoon possibilities ”
Δημήτρης Σταυρόπουλος Dimitris Stavropoulos
Ορέστης Σταυρόπουλος Orestis Stavropoulos
“Eλλη” 9’ “Ellie”
Μιλτιάδης Χρηστίδης Miltiades Christides
“Rebirthday” 13’ “Rebirthday”
Κωστής Λεβέντης Κostis Leventis
“Sis” 10’ “Sis”
Δημήτρης Τούλιας Dimitris Toulias
“ΤΟ ΤΕΡΑΣ κοιμάται” 31’ “THE BEAST asleep”
Κωστής Χαραμουντάνης Kostis Charamountanis
“Έρφοι” 28’ “Erfi”
Ελβίνα Μποτονάκη Elvina Botonaki
Κυριακή 8 Οκτωβρίου
Sunday 8 October
Βραβεία και Διακρίσεις
40ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
17:00 – 19:00
“Το εισιτήριο” Χάρης Σταθόπουλος 17’
Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Βαγγέλη Ζέλκα
Βραβείο Ομοσπανδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος
“Μάνεκι Νέκο ” Μανώλης Μαυρής 19’
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ στον Θοδωρή Αρμάο
Πρωτότυπης Μουσικής στον Σταύρο Γασπαράτο
Σχεδιασμού ήχου στον Παναγιώτη Παπαγιαννόπουλο
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών G.S.C
“Καληνύχτα” Θάνος Κερμίτσης 35’
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών στην Βενετία Δεδεμάδη
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
“ Η ζωή μετά” Χρήστος Σαγιάς 17’
Ανδρική Ερμηνεία στον Γιάννη Στάνκογλου
Κυριακή 8 Οκτωβρίου
Sunday 8 October
Βραβεία και Διακρίσεις
23ου Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
Awards and Distinctions
23rd International Short Film Festival in Drama
19:00 – 21:00
Fugazi, Laurent Michelet Βέλγιο-Γαλλία 13’
Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE
The shadow over Prague (Μια σκιά πάνω από την Πράγα)
Marek Berger Τσεχία 13’
Καλύτερη Ταινία Κινουμένου Σχεδίου
Η ασήμαντη ζωή της Ελένης Παυλή Μιχάλης Χαπέσιης Κύπρος16’
Εύφημος Μνεία
Genaro Andres Porras-Jesus Reyes Κολομβία 18’
Δεύτερο Βραβείο
Κυριακή 8 Οκτωβρίου
Sunday 8 October
Βραβεία και Διακρίσεις
40ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
21:00 – 23:00
Προφιτερόλ” Χρυσάνθη Καρφή Κώη 13’
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας
“Mad dogs” Δανάη Παπαϊωάννου 12’
Εύφημος Μνεία
“Χριστουγεννιάτικο αντιπαραμύθι” Ευθύμιος Χατζής 26’
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
“Στάση” Μαύρα Πεπονή 17’
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
“Brazuca” Φαίδων Γκρέτσικος 19’
Εύφημος Μνεία
Δευτέρα 9 Οκτωβρίου
Monday 9 October
40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival – Competition
19:00 – 21:00
“Μελτέμι ” 18’ “ Meltemi”
Ζέτα Σπυράκη Zeta Spyraki
“9 με 5” 12’ “9 to 5”
Φίλιππος Τσαπέκης Filippos Tsapekis
“Η απαγορευμένη επίσκεψη ” 35’ “ Prohibited visit”
Νίκος Θεοδοσίου Nikos Theodosiou
“Αυστραλία” 9’ “Australia”
Δημήτρης Ζάχος Dimitris Zahos
“Πίσω απ’ το βουνό” 8’ “Behind the mountain”
Βασιλική Τσαβαλιά Vasiliki Tsavalias
“Καρδιές για φάγωμα” 20’ “Hearts for dinner”
Ειρήνη Κούτουλα Renee Koutoula
Δευτέρα 9 Οκτωβρίου
Monday 9 October
40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival – Competition
21:00 – 23:00
“Το εισιτήριο” 17’ “The ticket”
Χάρης Σταθόπουλος Haris Stathopoulos
“Η ζωή μετά” 17’ “The afterlife”
Χρήστος Σαγιάς Christos Sagias
“Mad dogs” 12’ “Mad dogs”
Δανάη Παπαϊωάννου Danae Papaioannou
“Η μέθοδος” 13’ “The method: captured”
Χάρης Γιουλάτος Charis Gioulatos
“Heimlich” 19’ “Heimlich”
Κώστας Μπακούρης Kostas Bakouris
“Testing Greta” 11’ “Testing Greta”
Abbie Lucas Abbie Lucas
“Στιγμή” 5’ “Instance”
Κωνσταντίνος Ξενάκης Konstantinos Xenakis
“Σουτζουκάκια” 14’ “Meatballs”
Χρυσόστομος Μπάρμπας Chrys Barmpas
“Pink” 14’ “Pink”
Μέμη Κούπα Memi Koupa
Τρίτη 10 Οκτωβρίου
Tuesday 10 October
40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival – Competition
19:00 - 21:00
“Η Χάρις του Θεού” 28’ “The Grace of God”
Παρίσης Πάνου Parissis Panou
“The best of everything, always” 12’ “The best of everything, always”
Aλέξιος Κουκιάς-Παντελής Alexios Koukias-Pantelis
“Κρεατομηχανή” 15’ “Meatmachine”
Κυριάκος Αναστασίου Kiriakos Anastasiou
“Στάση” 17’ “Still”
Μαύρα Πεπονή Mavra Peponi
“Hominid” 19’ “Hominid”
Αλέξανδρος Σαλίμης Alexandros Salimis
“Bourbon με γάλα” 19’ “Bourbon with milk”
Πάρης Πατσουρίδης Paris Patsouridis
Τρίτη 10 Οκτωβρίου
Tuesday 10 Οctober
40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival – Competition
21:00 - 23:00
“Καληνύχτα” 35’ “Kalinixta”
Θάνος Κερμίτσης Thanos Kermitsis
“Ροζαλία” 17’ “Rosalia” Κατερίνα Κατερίνα Κατερίνα Κατερίνα Γιαννακοπούλου Γιαννακοπούλου Γιαννακοπούλου Γιαννακοπούλου Γιαννακοπούλου Γιαννακοπούλου Γιαννακοπούλου Γιαννακοπούλου Γιαννακοπούλου Γιαννακοπούλου Katerina Yiannakopoulou Katerina Yiannakopoulou Katerina Yiannakopoulou Katerina YiannakopoulouKaterina YiannakopoulouKaterina Yiannakopoulou Katerina YiannakopoulouKaterina Yiannakopoulou Katerina Yiannakopoulou
“Ωραίες πεταλούδες” 15’ “Splendid butterflies”
Έλενα Δεμέστιχα Elena Demesticha
“All of me” 14’ “All of me”
Daphne Schmon Daphne Schmon
“Humphrey” 29’ “Humphrey”
Στέφανος Γκέκας Steven Gekas
“Mr. Null” 12’ “Mr. Null”
Δαρείος Χαλίλι Dareos Khalili
“Το μαύρο κουτί” 12’ “Black box”
Ανθή Τσιρούκη Anthi Tsirouki
Τετάρτη 11 Οκτωβρίου
Tuesday 11 September
40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival – Competition
19:00 - 21:00
“Χριστουγεννιάτικο αντιπαραμύθι” 26’ “Christmas anti-fable”
Ευθύμιος Χατζής Efthimios Hatzis
“Ουρανία” 16’ “Ourania”
Δέσποινα Κούρτη Despoina Kourti
“Προφιτερόλ” 13’ “Profiterole”
Χρυσάνθη Καρφή Κώη Chrysanthi Karfi Koi
“Το μανάβικο” 14’ “The grocery store”
Μιχάλης Μαθιουδάκης Michalis Mathioudakis
“Maniera Greca” 13’ “Maniera Greca”
Κυρηναίος Παπαδημάτος Kirineos Papadimatos
“No Root” 5’ “No Root”
Δημήτρης Μανιώρος Dimitris Manioros
“Προετοιμασία” 15’ “Preparation”
Σοφία Γεωργοβασίλη Sofia Georgovassili
“Ιφιγένεια” 7’ “Ifigenia”
Αλίκη Τσακούμη Aliki Tsakoumi
Τετάρτη 11 Οκτωβρίου
Tuesday 11 September
40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival – Competition
21:00 - 23:00
“Play” 32’ “Play”
Βαγγέλης Λυμπερόπουλος Vangelis Liberopoulos
“Επίσκεψη” 6’ “Visit”
Γιάννης Ζαφείρης Yannis Zafiris
“Η ασήμαντη ζωή της Ελένης Παυλή” 16’ “The insignificant life of Helen Pavli”
Μιχάλης Χαπέσιης Michael Hapeshis
“Ράγες” 12’ “Tracks”
Ελίνα Φέσσα Elina Fessa
“Καουμπόης” 22’ “Cowboy”
Γιάννης Χαριτίδης Giannis Haritidis
“Κατάψυξη” 16’ “Freezer”
Δημήτρης Νάκος Dimitris Nakos
“Φράγμα” 17’ “Dam”
Γιώργος Τελτζίδης Giorgos Teltzidis
40ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
Βραβεία και Διακρίσεις
Play του Βαγγέλη Λυμπερόπουλου 32’
Χρυσός Διόνυσος
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στην Σάντυ Καραγιάννη
Κατάψυξη του Δημήτρη Νάκου 16’
Αργυρός Διόνυσος
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου
Testing Greta της Abbie Lucas 11’
Βραβείο Έλληνες του Κόσμου -Σωκράτης Δημητριάδης
Προετοιμασία της Σοφίας Γεωργοβασίλη 15’
Βραβείο Ντίνος Κατσουρίδης
(πρωτο-εμφανιζόμενου σκηνοθέτη)
Ουρανία της Δέσποινας Κούρτη 16’
Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» καλύτερης γυναικείας
σκηνοθετικής παρουσίας
Γυναικεία Ερμηνεία στην Φωτεινή Βαξεβάνη
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
“Χριστουγεννιάτικο αντιπαραμύθι” του Ευθύμιου Χατζή 26’
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
Προφιτερόλ της Χρυσάνθης Καρφή Κώη 13’
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας
Η μέθοδος του Χάρη Γιουλάτου 13’
Βραβείο Ντοκιμαντέρ
Το εισιτήριο του Χάρη Σταθόπουλου 17’
Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Βαγγέλη Ζέλκα
Maneki Neko του Μανώλη Μαυρή 19’
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ στον Θοδωρή Αρμάο
Πρωτότυπης Μουσικής στον Σταύρο Γασπαράτο
Σχεδιασμού ήχου στον Παναγιώτη Παπαγιαννόπουλο
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Καληνύχτα του Θάνου Κερμίτση 35’
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών στην Βενετία Δεδεμάδη
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Η ζωή μετά του Χρήστου Σαγιά 17’
Ανδρική Ερμηνεία στον Γιάννη Στάνκογλου
Brazuca του Φαίδωνα Γκρέτσικου 19’
Εύφημος Μνεία
Mad dogs της Δανάης Παπαϊωάννου 12’
Εύφημος Μνεία
“Στάση” Μαύρα Πεπονή 17’
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
23ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
Βραβεία και Διακρίσεις
Imago Raymund Ribay Gutierrez Φιλιππίνες 15’
Grand Prix 2017
Genaro Andres Porras – Jesus Reyes Κολομβία 18’
Δεύτερο Βραβείο
Βραβείο Τηλεοπτικού Σταθμού της Βουλής των Ελλήνων
The circle (Ο κύκλος) Ruken Tekes Τουρκία 14’
Βραβείο Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2017
Φράγμα Γιώργου Τελτζίδη Ελλάδα 17’
Βραβείο Καλύτερης ταινίας Νοτιοανατολικής Ευρώπης
The shadow over Prague (Μια σκιά πάνω από την Πράγα)
Marek Berger Τσεχία 13’
Βραβείο Καλύτερης Ταινία Κινουμένου Σχεδίου
Fugazi Laurent Michelet Βέλγιο-Γαλλία 13’
Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE
A brief history of princess X” (Μια σύντομη ιστορία για την πριγκίπισσα Χ)
Gabriel Abrantes Πορτογαλία-Γαλλία-Ην. Βασίλειο 7’
Εύφημος Μνεία
Βραβείο FIPRESCI
Η ασήμαντη ζωή της Ελένης Παυλή Μιχάλης Χαπέσιης Κύπρος 16’
Εύφημος Μνεία
“Odd job man” (Μια περίεργη δουλειά) Marianne Blicher Δανία 22’
Εύφημος Μνεία Ανδρικής Ερμηνείας στον Peder Holm Johansen


05 - 11/10/2017
Αθήνα σε συνεργασία με τον κινηματογράφο Τριανόν
Κιν/φος Τριανόν
Κοδρικτώνος 21 & Πατησίων 101



Προσθέστε το σχόλιό σας…. την άποψή σας …
Blog Widget by LinkWithin

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

πειτε την γνώμη σας .....
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το Biotevma.blogspot.gr δεν φέρει καμία απολύτως ευθύνη για τα σχόλια των επισκεπτών. Ο σχολιαστής είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για οποιοδήποτε περιεχόμενο καθιστά διαθέσιμο μέσω του συστήματος σχολιασμού.